10 Haziran 2009 Çarşamba

Hükümdarlar


İnternet üzerinden oynanan oyunlara ilgi arttıkça, benzeri oyunların sayısı da artıyor. Görünümü ve işleyişi ile başarılı bir çizgi sergileyen Hükümdarlar'da, internet dünyasında yerini alan oyunlardan biri.

Meraklıları için oyun'un yardım ve tanıtım sayfasından oyun hakkında bilgi sahibi olabiliceğiniz bazı bilgileri bu köşeye topladık.

Hükümdarlar bir Tarayıcı Tabanlı Kitlesel Çok Oyunculu Strateji Oyunudur. Hükümdarlar'da bir ülkeyi Bakır Çağından başlayıp Yelkenli Çağına kadar yönetirsiniz. Bu süre boyunca, ekonominizi oluşturabilir, teknolojiler keşfedebilir, askerler eğitebilir, gemiler yapabilir, binalar ve kaleler inşa edebilir, krallıklar oluşturabilir, düşmanlarınıza saldırabilir veya düşmanlarınızın kalelerini kuşatabilirsiniz.

Oyunla ilgili detaylar:

Tur Kullanımı
Turlar her 10 dakikada bir verilir. Fakat bu her 10 dakikada bir oyun hesabınıza bakmak zorunda olduğunuz anlamına gelmez. Verilen turlar siz kullanana dek saklı tutulur ve saklı durabilecek tur sayısı en fazla 450'dir (ki bu kadar tur da en az 72 saatte verilir).

Binalar
Bina inşaatı kaynak ve toprak ister. Toprak oyunun en önemli sınırlamasıdır. Hatta yeni toprak kazanımı paha biçilemez bile denebilir. Çünkü daha çok toprağınız olduğunda, daha çok bina inşa edebilirsiniz ve daha çok binayla her şeyi daha çok üretirsiniz.

Üretim
İki çeşit üretim vardır: kaynak ve silah. Kaynak üretimi siz bir kaynak üreten bina inşa ettiğinizde otomatik olarak başlar. Kaynaklar tur başına belirli miktarda üretilirler ve bu üretimlerin size altın olarak maliyetleri vardır. Üretim oranlarınızı artırıp azaltabilmek için, Çalışma Oranları sayfasını ziyaret etmeniz gerekir.

Kaynak üretimleri halkınızın yüksek/düşük moraliyle hızlanabilir/yavaşlayabilir. Moral - üretim ilişkisi aşağıdaki gibidir:

%0 - %5 arası moral: Sıfır kaynak üretimi
%5 - %20 arası moral: Yarı oranda kaynak üretimi
%20 - %80 arası moral: Normal kaynak üretimi
%80 - %95 arası moral: %150 oranda kaynak üretimi
%95 - %100 arası moral: İki katı kaynak üretimi

Araştırmalar
Hükümdarlar'a Bakır Çağında başlarsınız. Yeni araştırmalarla, Bronz Çağını, Demir Çağını geçebilir ve son olarak da Yelkenli Çağına ulaşabilirsiniz.

Diplomasi
Diplomasi yoluyla, başka Lordlara mesaj gönderebilir ve onlarla olan ilişkilerinizi değiştirebilirsiniz.

Saldırı ve Savunma
Başka ülkelere saldırmak ve ülkenizi başkalarına karşı korumak Hükümdarlar'ın en önemli bölümüdür. Toprağınızı korumak ve başkalarından toprak almak istiyorsanız, mutlaka güçlü bir orduya (ve Gemi Yapımı keşfedildikten sonra filoya) sahip olmanız gerekir.

Casusluk
Casusluk, düşmanlarınıza karşı savaşmanın ve çevrenizde olan biteni takip etmenin alternatif bir yoludur.

Ticaret
Kaynak ve silah ticareti Ticaret teknolojisini keşfettikten sonra yapılabilir. Ticaret yapabilmek için, satın alma amaçlı olarak pazar alanları ve satma amaçlı olarak ticarethaneler yapmanız gerekir. Bu binaların miktarları sizin en fazla alım/satım limitlerinizi belirler.

Kaleler ve Kuşatmalar
Kaleler toprağınızı ele geçirilmekten koruyan önemli yapılardır. Normal saldırılarda, kaleler savunanlara ek bir koruma sağlamaz, fakat ülkenizde kaybedilen savaşlardaki toprak kayıplarını azaldırlar. Bunun nedeni savaşların kale yakınlarında yapılmamasıdır. Ve düşmanların kalelerden uzakta kalmaya çalışması nedeniyle, düşmanlar savaşı kazanırlarsa fazla toprak ele geçiremez.

Krallıklar
Krallık kurma opsiyonu Monarşi teknolojisini keşfettikten sonra ortaya çıkar.
Krallıkların ana amacı organizasyondur. Bir Lord grubu bir kral altında toplanıp birbirlerine yardım edebilirler. Krallığın diğer sunduğu olanaklar şunlardır: krallık üyelerine yardım göndermek, düşük kale masraflarından faydalanmak, kuşatmalar sırasında destek gönderip almak, casus raporlarını krallık üyeleriyle paylaşmak, krallık haberlerini duymak (genelde krallık üyelerinin savaşları) ve forumlar altında krallığa özel bir forumun olması.

Hızlı Başlangıç ve Öneriler

Başlangıçda 10.000 birim toprak, 10.000 nüfus belirli kaynaklarla başlarsınız.
Başta moralinizi yükseltebilecek hiçbir bina tipini inşa edemeyeceğiniz için, moral bonuslarından faydalanmanız neredeyse imkansız gibidir (fakat bunu birçok savaş kazanarak gerçekleştirebilirsiniz). Oyuna %40 moralle başlarsınız. Bunu %20'nin üzerinde tutmanız, üretiminizi normal şekilde devam ettirmeniz için yeterlidir. Fakat bu nüfus artışınızı yavaşlatacaktır.

Ücretsiz olan oyuna başlamak ve ayrıntılı bilgi almak için oyun sitesini ziyaret edebilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder